021-22228581 virgoul.tours@gmail.com

ورود

ثبت نام

هنگامی که شما یک حساب کاربری ایجاد می کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرداخت، پیگیری تایید خواهید بود و شما همچنین در پایان تور می امتیاز خود را ثبت کنید.
نام کاربری*
رمز عبور*
تکرار رمز عبور*
نام*
نام خانوادگی*
تاریخ تولد*
ایمیل*
تلفن*
کشور*
* ایجاد یک حساب کاربری به معنی پذیرششرایط استفاده از خدمات ما و سیاست حفظ اسرار است.
لطفاً قبل از اقدام به مرحله بعدی با کلیه شرایط و ضوابط موافقت کنید.

در حال حاضر عضو هستید؟

ورود

آب و هوای آنتالیا

آب و هوای آنتالیا

آنتالیا یکی از شهرهای توریستی محبوب ترکیه است. آنتالیا در سواحل جنوب غربی ترکیه بین کوه های Taurus و دریای مدیترانه واقع شده است. این موقعیت مکانی باعث می شود که آب و هوای آنتالیا مدیترانه ای با تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل باشد. در رابطه با مطلوبیت و اعتماد به دمای آب و هوای آنتالیا همین بس که ۳۰۰ روز در سال بدون وقفه آفتاب می تابد و فقط چند روز بارندگی اتفاق می افتد. این منطقه به طور میانگین ۵۵٫۵ روز از سال بارندگی دارد که ۷۵% آن در فصل زمستان و ۱۶%در دو فصل بهار و پاییز و فقط ۲% در تابستان است.

نقشه آنتالیا را از اینجا دانلود کنید.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را بخوانید تا اطلاعات کاملی در خصوص آب و هوای آنتالیا بدست آورید و بهترین انتخاب در سفر به ترکیه ، تور ترکیه و تور آنتالیا را داشته باشید. با مطلب آب و هوای آنتالیا با ما همراه باشید.

  • عرض جغرافیایی: ۳۶°۵۲’N
  • طول جغرافیایی: ۳۰°۴۴’E
  • ارتفاع: ۶۴ متر (۲۱۰ فوت)

آنتالیا در ارتفاع واقع شده و مشرف به دریا می باشد و چون در نزدیکی کوهستان است از وزش بادهای سرد شمالی در امان می باشد. برخی از زیباترین و تمیزترین سواحل مدیترانه در آنتالیا هستند که این باعث می شود آنتالیا یک مقصد عالی برای گذراندن تعظیلات باشد. وجود اقامتگاه و تفرجگاه های ساحلی و قلعه های تاریخی همه باعث می شود تا این منطقه به عنوان یکی از مناطق ساحلی محبوب ترکیه شناخته شود.

در این مطلب مفصلا درباره آنتالیا صحبت کردیم. لطفا کلیک کنید.

آب و هوای آنتالیا
آب و هوای آنتالیا

به دلیل فشار سیستم جنب حاره تابستان ها خشک و گرم هستند در حالیکه زمستان آب و هوایی معتدل و متغیر دارد. آب و هوایی بارانی به دلیل وجود جبهه ی قطبی است. این شرایط آب و هوایی معمولا در غرب قاره ها بین عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و طول جغرافیایی ۴۵ درجه اتفاق می افتد. پوشش گیاهی متناسب با تابستان های خشک است. در الگوی آب و هوای مدیترانه ای میانگین دمای ماهانه در گرم ترین ساعات به بیش از ۲۲ درجه سانتی گراد (۷۱ درجه فارنهایت) و در سردترین ساعات بین ۳- تا ۱۸ درجه سانتی گراد (۲۷ تا ۶۴ درجه سانتی گراد) می باشد. با توجه به سیستم طبقه بندی Holdridge آنتالیا در نزدیکی مناطق نیمه گرمسیری و خشک واقع شده است.

  • میانگین دمای هوای آنتالیا ۱۸٫۴ درجه سلسیوس (۶۵٫۱ درجه فارنهایت) می باشد.
  • میانگین دمای ماهانه ۱۸٫۲ درجه (۳۲٫۸ درجه فارنهایت) می باشد. این نشان می دهد که این الگوی آب و هوایی زیر گروه شرایط آب و هوایی اقیانوسی است.
  • گزارش ها نشان می دهد در فصل زمستان دمای هوا در روز به طور میانگین ۱۵٫۵ درجه (۶۰ درجه فارنهایت) و در ۶٫۶ درجه (۴۳ درجه فارنهایت) می باشد.
  • در فصل بهار دمای هوا تا ۲۱٫۵ درجه (۷۰٫۶ درجه فارنهایت) می رسد و عصرها و در طول شب تا ۱۱٫۳ درجه (۵۲٫۳ درجه فارنهایت) کاهش پیدا می کند.
  • در طول تابستان میانگین دمای هوا ۳۲٫۶ درجه (۹۰٫۷ درجه فارنهایت) در گرم ترین ساعات و در خنک ترین ساعات ۲۱٫۱ درجه سانتی گراد (۷۰ درجه فارنهایت) می باشد. با شروع پاییز دمای هوا کاهش پیدا می کند و در گرم ترین ساعات به ۲۶ درجه (۷۸٫۸ درجه فارنهایت) و در خنک ترین ساعات ۱۴٫۸ درجه سانتی گراد (۵۸٫۸ درجه فارنهایت) می شود.
  • مجموع میانگین بارش سالانه ۱۰۷۷٫۵ میلی متر (۴۲٫۴ اینچ) برابر ۱۰۷۷٫۵ لیتر بر متر مربع است.
  • به طور متوسط سالانه ۳۲۲۳ ساعت آفتاب می تابد.
آب و هوای آنتالیا
آب و هوای آنتالیا

آب و هوای آنتالیا در تابستان

تابستان آنتالیا ۸ تا ۹ ماه طول می کشد. در ماه آوریل میانگین دمای هوا ۱۶ درجه است و در ماه جولای و آگوست تا ۲۸ درجه افزایش پیدا می کند. این دما در ماه به ۲۱ درجه می رسد و ماه نوامبر دوباره ۱۶ درجه و مطبوع می شود. جولای و آگوست گرم ترین ماه ها هستند. آفتاب در این ماه ها به شدت می تابد و دمای هوا ممکن است تا ۴۰ درجه برسد. بیشترین دمای هوایی که در ۴ سال گذشته در آنتالیا ثبت شده ۴۴٫۶ درجه سانتی گراد بوده است. با وجود این گرمای شدید، نسیمی که از سمت دریای مدیترانه می وزد و بادهای شمال شرقی که از سمت جزایر می وزند می تواند کمی هوا را خنک کند. بادهایی که به بادهای Dokkun معروف هستند معمولا عصرها باعث خنک تر شدن شهر می شوند.

آب و هوای آنتالیا در زمستان

میانگین دمای هوا در ماه های زمستان از دسامبر تا مارس بین ۱۲ تا ۱۳ درجه سانتی گراد می باشد و میانگین رطوبت هوا حدود ۶۴% است. درماه های دسامبر تا مارس میانگین کمترین دمای هوا ۸ درجه سانتی گراد است که درما ها ی ژانویه و فوریه به ۶ درجه می رسد. ماه های دسامبر و ژانویه مرطوب ترین ماه های هستند. و میانگین بارش ماهانه در این ماه ها ۲۳۸ میلی متر است.
به طور کلی موقعیت مکانی آنتالیا باعث شده تا این شهر یک مقصد تفریحی ساحلی باشد. آب و هوای اقیانوسی هیچ گاه کمتر از ۱۵ درجه و بیشتر از ۲۹ درجه درتابستان نمی شود. وجود کوهستان ها هم باعث ایجاد دشت هایی شده است. خود آنتالیا هم در یکی از این دشت ها واقع شده و شامل دو منطقه ی مسطح می شود و این باعث ایجاد یک منظره ی بسیار زیبا از خلیج آنتالیا می شود.

مشاهده وضیعت هواشناسی آنتالیا

از طریق این لینک می توانید از آخرین وضعیت جوی آنتالیا مطلع شوید.

http://persian.euronews.com/weather/europe/turkey/antalya

مطالب مرتبط با آب و هوای آنتالیا

ارسال پاسخ